Ostrov Pitcairn hľadá nových obyvateľov

10532005496_414a249a5f_z
1 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 1 1 Flares ×

Nádherné more s množstvom rýb a pokoj. Tak vyzerá raj na zemi, no napriek tomu tu nikto nechce žiť. Počet obyvateľov tropického ostrovčeku Pitcairn sa zmenšuje. Žije ich tu sotva päťdesiat. A na výzvu miestnych, ktorí hľadajú nových susedov, sa prihlásil iba jediný človek.

Prvými obyvateľmi sa v roku 1790 stalo osem vzbúrencov z lode Bounty so šiestimi mužmi a 12 ženami z Tahiti. Zatiaľ čo v tridsiatych rokoch minulého storočia tu žilo 200 ľudí, dnes je to len 46. Posledné štyri roky sa tu nenarodilo žiadne dieťa. Preto obyvatelia zúfalo volajú po nových susedoch.

Novoprijatým obyvateľom ponúkajú pozemok a pomoc so stavbou vlastného domu. Záujemcov sa vraj ozvalo niekoľko, ale nakoniec sa rozhodol presťahovať len jeden jediný.

“Hlavný problém je, že na ostrove nie je žiadna poriadna práca,” vysvetľuje 44-ročná Jacqui Christianove, ktorá ostrov zastupuje na Novom Zélande aj v Európe. Sama už na Pitcairn dlhé roky nebýva. Ako mnohí odišla v 12 rokoch na internátnu školu na Nový Zéland a už sa nevrátila.

Miestny obyvatelia sa živia hlavne predajom medu, známok a mincí. Vulkanický ostrovček dlhý 3,5 a široký len 1,8 kilometra nemá vhodné miesto, kde by sa dalo vybudovať letisko. Je teda úplne závislý na lodnej doprave. Aj jeho prístav vyzerá veľmi skromne. Funguje tu jediný obchod so zmiešaným tovarom, ktorý sa otvára 3 krát do týždňa a každé tri mesiace sa musí plaviť pre zásoby na Nový Zéland. Miestny obyvatelia preto pestujú zeleninu a lovia ryby. Generátory na výrobu elektrickej energie bežia päť hodín dopoludnia a päť hodín večer.

adamstown

Ostrov Pitcairn je najvzdialenejšou Britskou kolóniou v Tichom oceáne a ako jediný zo štyroch Pitcairnových ostrovov je obývaný. Od Tahiti ho delí 2 170 kilometrov a 5 310 kilometrov od Nového Zélandu. Z ostrova Pitcairn je všade ďaleko. Vybudovať tú letisko alebo väčší prístav nie je možné.

Najvzdialenejšie britské zámorské územia tvoria štyri ostrovčeky: najväčšie Henderson (skalnatý koralový ostrov), Pitcairn, Ducie a Oeno. Pitcairn je druhý najväčší ako jediný obývaný, pretože má prameň pitnej vody. Ostrovy sa nachádzajú v Tichom oceáne na pol cesty medzi Južnou Amerikou a Novým Zélandom. Pitcairn je vlastne vrcholkom vulkánu, ktorý sa týči do výšky 347 metrov. Podnebie je subtropické, pôda veľmi úrodná.

Na webstránke ostrovu nájdete návrh repopulačného plánu ostrovu a s tým spojené otázky týkajúce imigrácie.

Pitcairn Island - Flatland

Pitcairn Islands

Zdroj: http://www.pitcairn.pn/, http://www.telegraph.co.uk/

Foto: Flickr, CC

Comments

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>